חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה במסגרת תמ"א 38

תוכנית תמ"א 38, שנועדה לאפשר חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ברמה הלאומית, יצאה לדרך כבר לפני למעלה מעשור שנים. במהלך השנים עברה התוכנית שיפורים ושדרוגים, נוספו לה היבטים שונים ופיתוחים שונים על פי הצורך.

בשורות הבאות נסקור בתמציתיות את האופי הנוכחי את תמ"א 38. בין היתר נראה מה ההבדל בין שתי הסוגים של תוכניות (תמ"א 38 – 1 ותמ"א מספר – 2), נראה מדוע מקובל לפנות ליזם שמסוגל להניע פרויקט מסוג זה ומה בדיוק מרווחים הדיירים.

שתי אפשרויות לבחירה

שלא כמו בעבר, כיום עומדות לפני אנשים שרוצים להשתתף בתהליך של חיזוק מבנים שתי אפשרויות. האפשרות הראשונה היא לבחור בדרך הוותיקה יותר, שבה מבצעים חיזוק של מבנה קיים. הדרך השנייה, החדשה יותר, כוללת הריסה מוחלטת של המבנה הישן ובניה של מבנה חדש לחלוטין.

למרות קיומה של האפשרות השנייה, מרבית הציבור מעדיף עדיין את שיטת התמ"א שאינה מצריכה את ההריסה של המבנה. הצורך לעבור למקום מגורים חלופי לתקופת זמן לא קצרה הוא ככל הנראה לא נוח עבור מרבית האנשים. לכן, גם היום יותר מקרים כוללים שיפוץ וחיזוק מקיף, תהליך שלא מצריך לעזוב את הבית ולגור בשכירות.

מדוע לבחור יזם לביצוע עבודות  החיזוק במבנה

חשוב לדעת שתוכנית תמ"א 38 מתאימה במיוחד לדיירי בתים שנבנו לפני 1980. את התוכנית ניתן לקדם באופן עצמאי, כאשר דייר אחד לוקח על עצמו את התהליך. עם זאת, בשל הצורך להתעסק בביורוקרטיה רבה, בקבלת אישורים שונים, בפיקוח על אנשי מקצוע כמו מהנדס, מנהל עבודה ופועלים, ישנה עדיפות לפעולה מקצועית יותר. לכן, מרבית הציבור שמתכנן לבצע חיזוק של בניין המגורים עושה זאת באמצעות יזם, שמבצע את תפקידו מתוך ניסיון ויכולת מקצועית.

מרוויחים בגדול

בשלב זה ראוי לומר מהו הרווח של הדיירים שבוחרים לשנות את מבנה המגורים שבו הם גרים, ולחזק אותו. מלבד התועלת הברורה של שיפור העמידות כנגד רעידות אדמה, ישנם עוד כמה וכמה יתרונות שכדאי לעבור עליהם. בין היתר מדובר על:

  • שיפור הביטחון האישי, בזכות העבודה שכל דירה מקבלת גם ממ"ד.
  • שיפור חזות הבניין, שמקבל מאפיינים מודרניים וחדשניים יותר.
  • התקנת מעלית, בבניינים ישנים. פעולה זאת אפשרית כיום גם בבניינים שבעבר נחשבו כלא מתאימים לתוספת מעלית.
  • תוספת בניה לכל דירה, שיכולה להתבטא גם במרפסת שמש ובאפשרויות נוספות.

באופן כללי, דירה לאחר תמ"א הופכת לנכס מושבח, איכותי יותר, נעים יותר ובעל ערך כספי גבוה באופן משמעותי.

חברת אינהאוס מציעה שירותי תמ"א 38 בחיפה והצפון

ליצירת קשר 0772199907