ריצוף שיש בבתים

רצפות שיש התחילו להופיע בעולם הארכיטקטורה כבר לפני אלפי שנים, והן שומרות על הפופולאריות שלהן גם במאה העשרים ואחת. ריצוף שיש היה אחד ממאפייני הארכיטקטורה הקלאסית בעת העתיקה, ובמשך כל התקופות שלאחר העת העתיקה שמר על אופיו האלגנטי והמכובד, המוכר לכולנו. במהלך השנים נקשר ריצוף השיש עם מבנים ציבוריים גדולים כגון בתי משפט וספריות, וכמובן עם ארמונות מפוארים. כיום ניתן למצוא ריצוף שיש בחצרות הנמצאות מחוץ למבנים, במבואות וגם בחדרי המבנה עצמם.

ריצוף שיש – אלגנטיות מושלמת למראה בית איכותי

מבחינה אסתטית מתאפיין ריצוף שיש במגוון רחב של טקסטורות, הנע מפני שטח חלקים בצבע אחיד ועד למשטחים בעלי טקסטורות עשירות ומפורטות. גיוון נוסף קיים בגדלים ובצורות של לוחות השיש אשר משמשים לריצוף, ובאחידות הלוחות. כך למשל ניתן לרצף אבנים ריבועיות אחידות ("בלטות"), או להשתמש באבנים בגדלים שונים כדי ליצור עניין רב יותר. גם משחקים בגוונים ובצבעים של הלוחות יכולים ליצור על הרצפה דוגמאות מעניינות של ריצוף שיש, אשר מעצימות את הפן האסתטי של החלק המרוצף. גימור פני השטח של השיש יכול להיות בדרגות שונות, מפני שטח מחוספסים במידה מסויימת ועד לרצפה חלקה ונוצצת.

סוגי השיש השונים נבדלים זה מזה לא רק במראה אלא גם בתכונות הפיזיות שלהן ובעמידותם לפגעי מזג האוויר, מכות ושריטות. בדרך כלל ניתן לנקות ריצוף שיש בקלות יחסית, ואין צורך להשתמש בחומרי ניקוי חזקים אשר עלולים לפגוע בריצוף. יחד עם זאת, שיש ישן יכול לספוג כתמים בצורה שקשה להתמודד איתה מאוחר יותר, ולכן כדאי לשמור על הריצוף ולמנוע מראש חשיפה לחומרים הידועים כצובעים. כדאי מאוד לברר מהן תכונותיו הפיזיות של השיש כבר לפני הקנייה. במקרים רבים ניתן לחדש את המראה של ריצוף שיש באמצעות ליטוש קל של פני השטח, אך כאשר מדובר בשריטות עמוקות או סדקים יש צורך להשתמש בחומרי מילוי מיוחדים. מסיבה זו כדאי תמיד להזמין יותר לוחות מן המספר הדרוש באמת כדי לבצע את הריצוף. כך ניתן להיות בטוחים כי במקרים של פגיעות בלתי הפיכות בריצוף יהיה ניתן להחליף בקלות את הלוח או הלוחות הפגומים.

האתר של שיש קדם : שיש ריצוף פנים – אבן ושיש לריצוף חוץ

מאמר נוסף באתר של בם על פרגולות במרפסת

מאמר על עיצוב מטבחים לבתים