בדיקת ליקויים לפני קניית בית- בדיקה לאיתור של ליקויי בניה

בשנים האחרונות עלתה המודעות בקרב רוכשי דירות חדשות או דירות יד שנייה לליקויים השונים הקיימים בדירות יד שנייה, דירות משופצות או דירות חדשות מהקבלן. לרוב, הדירות שבהן נמצאים הכי הרבה ליקויים בבניה יהיו הדירות הישנות שנבנו לפני יותר מ-20 שנים, אם כי לא רק. גם בדירות חדשות נמצא לעיתים ליקויים שנוצרו בגלל שהקבלן אינו עמד בתקנים הישראלים או העולמיים בבניה. חשוב לגלות ולמצוא את הליקויים הללו הרבה לפני רכישת הבית והכניסה לדירה, אחרת אין באמת מי שערב לכסף שלכם ולערך הבית שעלול לרדת בעקבות הליקויים השונים שיתגלו במהלך השנים.

מדוע כדאי לבצע, רגע לפני קניית בית,  בדיקת ליקויי בנייה לנכס?

בישראל של שנת 2013, מחירי הדירות – שלא ירדו כלל – מחייבים אותנו להיות זהירים ולבצע בדיקה רחבה של השוק לפני רכישת דירה חדשה ובמיוחד לפני רכישת דירה מיד שנייה. כאשר מחירי הנדל”ן נוסקים לשמיים, אסור להישאר אדישים ומומלץ לערוך בדיקות יסודיות לפני החתימה על הסכם רכישת הדירה. ברכישת דירה יש לוודא כי מצאנו את הנכס המתאים לנו, על מחיר הנכס להיות הגיוני ובהתאם למחירי השוק, וכמובן עלינו לערוך בדיקה לנכס ולבדוק באם קיימים ליקויי בנייה שונים בנכס.

ליקויי בנייה לרוב נמצאים בדירות יד שנייה אך לעיתים ניתן למצוא ליקויים גם בדירות הנמכרות ישירות מהקבלן. הליקויים יכולים להשפיע בעתיד על שכירות הנכס, וירידת ערך הנכס בעשרות אחוזים. לעיתים הליקויים אינם נראים לעין ויש להזמין מומחה שיבדוק גם את קירות הבית (במקרה של נזילת מים ובעיות אינסטלציה). יש לקחת בחשבון שבעבר לא היו תקני בנייה מחמירים כמו שקיימים היום ועל כן רוב הליקויים כאמור קיימים בדירות יד שנייה שנבנו עוד במאה הקודמת.

גילוי מוקדם של ליקויי בנייה בנכס הוא חשוב. על כן יש להוציא עוד כמה אלפי שקלים וזאת על מנת להזמין צוות של מומחים בתחום הנדסת הבניין ופיקוח הבנייה וזאת על מנת לבצע בדיקה מקיפה של הנכס אותו אתם מעוניינים לרכוש. נכון שמדובר באלפי שקלים שעשויים להיות מיותרים במידה ולא יתגלו הליקויים בנכס, אך מומלץ להוציא את סכום הכסף הראשוני בתור התחלה וזאת על מנת למנוע מצב שבו ערך הנכס ירד וייאבד עשרות אלפי שקלים מערכו.

ליקויי בנייה המתגלים מראש יכולים להשפיע על רכישת הדירה, גם לאחר שהגעתם להבנות והסכמות מול הצד שמוכר לכם את הנכס. שימו לב – ציינו בחוזה רכישת הדירה כי באפשרותכם לערוך בדיקת בית מקיפה לנכס על ידי חברת בדק בית חיצונית וזאת על מנת לאתר ליקויים. ציינו במפורש כי אם ובמידה ויתגלו ליקויים תוכלו לדרוש כסף לשיפוץ או לבטל את החוזה.

בדיקת ליקויי בנייה עם חברת בדק בית המקורי – הקש כאן והיכנס לאתר שלנו

בדיקת ליקויים ובדק בית – כמה זה עולה לנו?

רבים חושבים שבדיקת ליקויים או בדק בית זהו דבר יקר. אז אולי בדק בית עולה הרבה כסף, אך יקר הוא לא! וזאת מהסיבה שהוא חוסך לכם המון כסף. כסף שהייתם משלמים אם הייתם קונים דירה עם בעיות במבנה המצריכות שיפוצים ותיקונים לאחר קנייתה, וכסף שהייתם משלמים אם הייתם חיים בדירה ומזניחים את הכתם הרטוב הזה שהייתם רואים בתקרה עד שיום אחד התקרה כולה הייתה קורסת ובעל הבית היה תובע אתכם על הנזק שנגרם לו.

ליקויי בניה לא תמיד מופיעים כבר בשלבים הראשונים של המעבר לדירה החדשה. באם קיימת בעיה בתשתיות הבניין או הדירה: בעיות חשמל, בעיות רטיבות, בעיות אינסטלציה ונזילות ובעיות רטיבות בקיר קשה מאוד לגלות את הבעיות הללו מבלי להיעזר במומחים ובאנשי מקצוע שיודעים לאתר את התקלות האלה עוד לפני התרחשותם. הזמנת מהנדס מומחה מטעם חברת בדק בית למשל תעזור לגלות באם קיימים ליקויים כאלו ואחרים בדירה אליה אתם מעוניינים להיכנס.

ברכישת דירה מקבלן, תהליך הבקרה עבור ליקויי בניה עתידיים בדירה הוא הרבה יותר פשוט מאשר גילוי מוקדם של ליקויים בדירה מיד שנייה או דירה משופצת. ליווי צמוד של פרויקט הבנייה של הקבלן על ידי מהנדס מומחה מטעם חברת בדק בית תוך כדי מתן דגש מיוחד לתשתיות שקיימות בדירה שלכם, יבטיח שקט בתחזוקת הבית לאורך מספר רב של שנים.

איתור ליקויים ייעשה על ידי בעל מקצוע מיומן ביותר ובעל ניסיון רב בתחומו.

איתור ליקויי בניה – לראות את הנולד

ליקויי בנייה תמיד יכולים להופיע גם מהכיוון של צנרת הבית ובכך חשוב להביא אינסטלטור אמין ומיומן שיעבור על צנרת הבית וישים את האצבע על ליקויים כאלו ואחרים היכולים להביא לפיצוצים בצנרת וימנע נזקים עתידיים יקרים מאוד. בנוסף, בעלי מקצוע שיעברו על יסודות הבית, קירות, משקופים ועוד שלל אלמנטים בבית דעו לשים את האצבע על ליקויים כאלו ואחרים היכולים להביא לסכנה של ממש ולטפל בהם מבעוד מועד ובכך למנוע נזק, סיכון וכסף רב.

ליקויי בנייה קיימים לעיתים במבנים רבים. טיפול נכון וממוקד מראש יכול לחסוך אלפים ואף עשרות  אלפי שקלים של נזקים עתידיים העלולים להגם למבנה וליושביו. אם עדיין לא ביצעת בדיקה הזמן עוד היום איש  מקצוע מיומן שיעבור על תכניות בניית הבית, סרטוטים וצורת המבנה הקיים וישים את האצבע על ליקויים כאלו ואחרים במידה וקיימים ותוכל לחסוך בכסף רב ובבריאות שעלולה להיפגע כתוצאה מאסונות שיכולת למנוע מראש. זכור, אי טיפול בליקויי בנייה עלול לפגוע בחיי אדם.

המאמר באדיבות חברת בדק בית המקורי

www.bedekb.co.il