בדיקה להימצאות של גז ראדון במחסני בתים על ידי חברת בדק בית ובדיקת ליקויי בניה

בדיקת גז ראדון הינה חלק בלתי נפרד מבדיקת ליקויי בנייה במבנים חדשים או ישנים. גז הראדון מסוכן לבריאות וגורם לתחלואה גבוהה בקרב ילדים ומבוגרים. הגז שקוף ולא ניתן לראותו או להריח אותו, אך לפי מחקרים רבים שנעשו בתחום הוא עלול לגרום להתפתחות מחלת סרטן הריאות ולמחלות קשות נוספות העלולות לגרום למוות. יש לציין כי בכל בית ניתן לאתר ריכוז של גז ראדון כיוון שחומרי בנייה הכוללים אדמה פולטים את הגז ובחדרים שאינם מאווררים דיים, כמו ממ"ד ומרתף, ריכוז הגז עלול להיות גבוה במיוחד ויש להגן על הדיירים ולהתקין פתרונות שונים. כמו כן, האדמה פולטת גז ראדון באופן טבעי וישנם אזורים בארץ בהם פליטת הראדון גבוהה יותר בהשוואה לאזורים אחרים, לרוב פליטת הגז גבוהה יותר באזורים הרריים. 

בדיקה לאיתור גז הראדון בבית – קצרה או ארוכה

את הבדיקה מבצעים באמצעות הצבת גלאים ובהתאם לסוג הבדיקה, קצרה או ארוכה, שולחים את הממצאים לניתוח במעבדה ומעניקים ללקוח ייעוץ והמלצות לגבי פתרונות אפשריים או קבלת החלטה שלא לרכוש את הדירה בגלל ריכוז גבוה מדי של הגז המסוכן לבריאות. בדיקה קצרה מבצעים כאשר החדר סגור, כולל דלתות וחלונות, ואינו מאוורר, ויש להניח גלאים בגובה מטר עד מטר וחצי מעל הרצפה. בדיקה ארוכה נעשית כאשר חלונות ודלתות החדר פתוחים לסירוגין

חשוב לציין כי לרוב ריכוז גבוה של גז ראדון נמצא בחדרים פחות מאווררים, במיוחד ממ"דים ומרתפים. מאחר ומשפחות רבות נוהגות להפוך את הממ"ד לאחר מחדרי הילדים יש לבצע בדיקה מקצועית לגילוי ריכוז הגז בחדר ובהתאם לממצאי הבדיקה ניתן ליישם את המלצות החברה המקצועית ולהגן על היקר מכל- הילדים. 

לסיכום, בדיקת גז ראדון חשובה ומומלצת לכל אחד כחלק מבדיקת ליקויי הבנייה לפני שנכנסים למגורים בבית חדש או בדירה חדשה מקבלן ולפני רכישת דירה יד שנייה, וגם הורים רבים מבצעים את הבדיקה בחדרי הממ"ד בהם הילדים ישנים כדי להבטיח את שלומם ובריאותם ולזכות בשקט נפשי. 

Categories: מידע מקצועי