יוסי אומיד עורך דין התחדשות עירונית

פרויקטים להתחדשות עירונית בהובלת עורך דין יוסי אומיד 

יוסי אומידעו"ד יוסי אומיד הוא דמות בולטת בעולם ההתחדשות העירונית והצדק החברתי ותומך בלתי נלאה למען זכויותיהם של אלה שנפגעו על ידי החברה. יוסי אומיד הקדיש את חייו לשינוי חייהם של אלה החיים בעוני. באמצעות עבודתו הוא הצליח לחולל שינוי חיובי בקהילות רבות שסבלו מתנאי דיור ירודים. המחויבות של אומיד נתנה השראה לרבים אחרים ללכת בעקבותיו, ומאמציו עזרו לקדם ולו במקצת, חברה שוויונית יותר לכולם.

 ליצירת קשר עם משרד עורכי דין אומיד ושות התקשרו: 03-9561080

השפעתו על יוסי אומיד על תחום ההתחדשות העירונית בישראל

יוסי אומיד עורכי דיןהפרויקטים בהם היה מעורב יוסי אומיד חוללו מהפכה בפיתוח העירוני בישראל, והפגישו בין אזרחים ועסקים ליצירת ערים תוססות וניתנות למגורים. הפרויקטים שלו מאופיינים באסטרטגיות תכנון חדשניות המתמקדות בקיימות, נגישות ומעורבות קהילתית. באמצעות פרויקטים אלו, הצליח יוסי להפגיש בין בעלי עניין מגוונים ליצירת סביבה עירונית שוויונית ומשגשגת יותר בישראל. לעבודתו הייתה השפעה מתמשכת על הנוף העירוני של המדינה, והציבה סטנדרט חדש לפיתוח עיר מודרנית.

מאמר על עורך הדין יוסי אומיד 

 ליצירת קשר עם משרד עורכי דין אומיד ושות התקשרו: 03-9561080

הצורך בהתחדשות עירונית בערים בישראל –  תיקון עוולות חברתיות וכלכליות

הצורך בהתחדשות עירונית מתברר יותר ויותר ככל שהערים שלנו ממשיכות לצמוח ולהתפתח. פרויקטים של התחדשות עירונית נחוצים כדי להבטיח שהערים שלנו יישארו מקומות בטוחים, ראויים למגורים ואטרקטיביים עבור אנשים לחיות ולעבוד. אך עם הפיתוח העירוני מגיעה עלייה בצפיפות האוכלוסין, מה שעלול להוביל לצפיפות, עומסי תנועה, זיהום אוויר ובעיות נוספות. מי שסובל לרוב מההתיישנות של תשתיות בפרברי הערים המוזנים אלו הן האוכלוסיות החלשות.  הרעיון בהתחדשות עירונית הוא לתקן עת העוולות, את ההדרה ואת ההזנחה שפושה באיזורים אלו ובשכונות חלשות בפריפריה.

בדיוק בנקודה הזאת התחדשות עירונית  יכולה לסייע בטיפול בבעיות אלו על ידי בניה חכמה יותר ועל ידי ניצול נכון של הקרקע, וכן יצירת תשתית חדשה ומרחבים ציבוריים המיועדים לצרכי הקהילה.בנוסף, פרויקטים של התחדשות עירונית יכולים ליצור מקומות עבודה בבנייה ובמגזרים אחרים תוך מתן הזדמנויות כלכליות לעסקים מקומיים לגדול ולצמוח ועצם קיומם של פרויקטים כאלה בסביבתם.

המדיניות הכלכלית והחוקים שמאחורי נושא ההתחדשות העירונית

פרויקטים של התחדשות עירונית הם חלק חשוב מאסטרטגיית הפיתוח של ישראל. על מנת להבטיח שפרויקטים אלו יהיו מוצלחים ומועילים לכל בעלי העניין, הממשלה קבעה מדיניות והנחיות שיש לפעול לפיהן. מדיניות וקווים מנחים אלו מספקים מסגרת לפרויקטים של התחדשות עירונית, ומבטיחים שהם מיושמים בצורה יעילה, שוויונית ובר קיימא.

בעוד המדיניות בארץ מעודדת ומברכת על השינוי, הבירוקרטיה שכרוכה בתהליך כזה דורשת ידע משפטי נרחב על מנת להוציאו לפועל. החוק הישראלי מחייב כי תוכנית התחדשות עירונית של כל עירייה חייבת להיות מאושרת על ידי שר השיכון, שר התרבות והספורט ושר הבינוי. ואם לא די בכך, לפרויקטים העולים על 10% משטח עירייה, יש לקבל את אישורו גם על ידי משרד האוצר.

חוק התכנון והבנייה מס' 131 (1995) מסדיר את תכנון ההתחדשות העירונית בישראל. חוק זה משולב בתקנות התכנון הניתנות על ידי כל רשות מקומית, מחויבת להגיש תכנית התחדשות עירונית תוך שלושה חודשים לאחר קבלת אישור המשרד הראשי. 

דרכו של יוסי אומיד לתחום ההתחדשות העירונית בישראל

יוסי אומיד עורכי דיןיוסי אומיד הוא מנהיג מעורר השראה בפיתוח העירוני של העיר  שדרות, עיר שהינה ביתם של אלפי דור שני לעולי עיראק. המסלול שלו כאדם החל מילדותו ונעוריו כנער הגדל בעיר הדרוית, במשפחה צנועה ולא עשירה, ועד להפיכתו למישהו אשר מוביל את התחדשות העיר  – הוא באמת מדהים ומשמש דוגמה לכל אדם  בפריפריה המחפש הצלחה.

ראשית חייו של יוסי אומיד בעיר שדרות שבדרום

יוסי אומיד עלה מעיראק בשנות ה-50 וגדל רוב חייו בשדרות, מה שמסביר ולו במעט את קרבתו הרגשית לצורך בהתחדשות עירונית בערים ובפריפריות. בשנת 2020 נבחר עו"ד אומיד לאחד מאנשי השנה במשפט הישראלי מטעם מגזין בית המשפט.
המשרד שהקים: אומיד ושות' עורכי דין, שם את מרבית הפוקוס שלו על פעילויות משפטיות חברתיות קרי קידום וליווי תהליכים מורכבים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית.
כאחד שחי את שנות חייו הראשונות בפריפריה, ולמד על בשרו את המורכבות שבכך – פיתח אומיד תפיסת עולם אשר הפכה את המיזמים החברתיים לעניין עקרוני עבורו. לדבריו: "אסור שהשכונות בפריפריה, כמו גם השכונות החלשות בערים הגדולות, ימשיכו להיות מתחת לרדאר".

פרויקטים בהם ייצג עורך דין יוסי אומיד את הדיירים

יהושע חנקין 41 , חולון

סוג הפרוייקט – פינוי בינוי + תמא 38
סוג התמ"א: 38/2

שם הפרוייקט יהושע חנקין 33-41
אדריכלים: ברעלי לויצקי כסיף
נציגי הדיירים: משרד עורכי דין  יוסי אומיד ושות'

נתן ברניצקי 38 , ראשון לציון

יזם מבצע: ש. גזית נדל"ן

סוג הפרוייקט – פינוי בינוי + תמא 38
סוג התמ"א: 38/1

שם הפרוייקט ברניצקי 38

נציגי הדיירים עו"ד אומיד ושות'

חנה סנש 18 , בת ים

סוג הפרוייקט – פינוי בינוי + תמא 38
סוג התמ"א: 38/2

שם הפרוייקט ברניצקי 38

נציג הדיירים עו"ד יוסי אומיד ושות'

צבי הירשפלד 3 , ראשון לציון

יזם מבצע: ש. גזית נדל"ן

סוג הפרוייקט : פינוי בינוי  + תמא 38
סוג התמ"א: 38/1

שם הפרוייקט ברניצקי 38

נציג הדיירים : משרד עורכי דין  אומיד ושות'

סטפן וייז 4 , ראשון לציון

שם הפרוייקט סטפן וייז 4
יזם מבצע – סדא"ש ייזום הון והשקעות 2008 בע"מ
נציג הדיירים עו"ד יוסי אומיד ושות'

סוג הפרוייקט – פינוי בינוי ותמ:א 38
סוג תמ"א: 38/1

פרוייקט חדש בתחילת 2024: התחדשות עירונית בעיר רחובות. פרטים בקרוב

סרטון על כנס דיירים בפרוייקט של התחדשות עירונית ברחובות עם יוסי אומיד

יוסי אומיד הוא עורך דין מנוסה המתמחה בדיני בניה בישראל, שהפנה את מיטב ניסיונו למאבק למען זכויותיהם של מיעוטי היכולת לדיור בר השגה.הוא ידוע בעיקר בזכות עבודתו בפרויקטים של התחדשות עירונית, כמו גם במאמציו להילחם בעוולות כלכליות.

אחד הפרויקטים הגדולים ביותר שבהם היה שותף אומיד לאחרונה הוא הריסה ובניה מחדש של מתחם שלם בחולון בו הוא ליווה וייצג משפטית את דייריהם של 136 יחידות דיור שכללו 8 בנייני רכבת ישנים והפיכתם למתחם חדש ויפה בעל לא פחות מ-440 יחידות. פרויקט זה נחשב למהיר ביותר בישראל, בביצוע הריסה ובניה בסדר גודל כזה. ניסיונו העשיר של אומיד גרם לפרויקט כה גדול להגיע לסיומו במהירות ובכך עזר לאנשים לשפר את איכות חייהם בפרק זמן קצר יחסית ובעלות אפסית.

יוסי אומיד הינו עורך דין בעל ניסיון רב בתחומים רבים בעולם המשפט עם התמחות בדיני הבניה בישראל. הוא עבד במגוון תיקים, החל מהגנה פלילית ועד לדיני תאגידים. במומחיותו, והצליח להעניק ללקוחות את הייעוץ והייצוג המשפטי הטובים ביותר. הוא גם ייצג כמה לקוחות בעלי פרופיל גבוה בבית המשפט והשיג עבורם תוצאות מוצלחות.

לעורך הדין אומיד ניסיון רב בדיני בניה, כולל הבנה עמוקה של הסוגיות המשפטיות המורכבות שעולות בעת ביצוע פרויקטים מסוג זה, לרבות הצורך בעמידה בתקנות ובחוקים שכל כך חשובים לפרויקטים של התחדשות עירונית.

בנוסף, הוא בקיא בדיני חוזים מורכבים ובמתן תובנות חשובות לגבי ניהול משא ומתן על חוזים הקשורים לפרויקטים של התחדשות עירונית. הניסיון שלו בדיני הבניה חשוב לאין ערוך בכל הנוגע בהבטחה שכל הצדדים המעורבים יהיו מוגנים מפני סיכונים או התחייבויות פוטנציאליים הקשורים לפרויקטים כאלה. המומחיות והניסיון המשפטי של יוסי אומיד הופכים אותו לאחד מהמובילים בארץ בכל פרויקט של התחדשות עירונית.

הפרוייקט הראשון של אומיד היה בעיר הולדתו שדרות, שם קידם פרוייקט של פינוי בינוי והתחדשות עירונית. משם התרחב כמון לעשרות ערים בכל ישראל.

הקשר ההדוק בין עורך הדין המייצג את הדיירים – לבין הדיירים

הדעת אינה נותנת שדיירים יתקשרו בעסקה מחייבת עם יזם שזהותו אינה ידועה להם ויש צורך בחובת גילוי ובשקיפות מלאה בהסכם לעניין זהות היזם הראשי בפרוייקט. הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ממסדת ערוץ של שיתוף פעולה עם ועדת האתיקה הארצית בלשכת עורכי הדין, לצורך טיפול בתלונות המגיעות לרשות הממשלתית באמצעות המינהלות העירוניות המופעלות על ידי הרשות הממשלתית בלמעלה מ-40 רשויות מקומיות, וכן באמצעות הממונה על פניות דיירים ברשות הממשלתית, עו"ד תמר עדיאל זכאי. סוכם על ידי כל הנוגעים בדבר כי בכל מקרה של פינוי בינוי ושל התחדשות עירונית תעביר הרשות את ממצאיה אל ועדת האתיקה לשם קיומו של בירור בעניינם, וזאת במטרה לבער את המקרים בהם מתקיימת התנהלות כזו, ולהגביר את אמון הציבור בבעלי המקצוע העוסקים בתחום. פעילותן של המינהלות העירוניות, אשר מחד נוכחות ברמה המקומית באופן שוטף מול התושבים, ומאידך מנוהלות על ידי הרשות הממשלתית, מאפשרות איתור, שיתוף מבטיחה כי בעלי הדירות במתחמי ההתחדשות מקבלים את מלוא המידע וההסברים הנדרשים להתארגנותם. בנוסף לכך, לאחרונה פרסמה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מדריך תמציתי עבור בעלי הדירות, כיצד להתנהל מול עורכי דין בפרויקט התחדשות עירונית ובהן, בין היתר, המלצה לבעלי הדירות לבחור עורך דין באופן עצמאי ולא בהמלצת מארגן דיירים או יזם

זכויות הדיירים לסרב עסקת פינוי בינוי

פרויקט של פינוי בינוי מתבצעים בדרך כלל בבתי דיור משותפים, ולכן ישנה מחוייבות לקבל את הסכמת רוב בעלי הדירות בבניין על מנת להתניע את הפרויקט ולהתחיל בהריסה בפועל.

במידה ו 66% מבעלי הדירות מסכימים לעסקה ניתן לצאת לדרך ואילו במקרה שבעל דירה באותו בניין מסרב סירוב בלתי סביר לעסקה, הוא יהיה חשוף לתביעת נזיקין מצד שאר הדיירים שהסכימו.

מי בכל זאת יכול לסרב לתהליך פינוי בינוי

המצבים בהם בעל דירה רשאי לסרב מטעמים סבירים לעסקת פינוי בינוי:
  • במידה והעסקה אינה כדאית מבחינה כלכלית.
  • אם לא הובאו בחשבון מגורים חלופיים לבעל הדירה בתקופת הקמת הבניין החדש.
  • לא הגישו לבעל הדירה בטוחות הולמות את גובה העסקה.
  • סיבות מיחדות ואישיות של בעל הדירה, ההופכות את העסקה באותם תנאים שסוכמו עם שאר בעלי הדירות לבלתי אפשרי.
  • בעל הדירה המתגורר הוא אדם עם מוגבלות, ובמגורים החלופיים התאמות למוגבלותו כפי שיש בדירה שלו. או שאין הצעה או תמורה לביצוע התאמות אלה במגורים החלופיים.

הרשות הממשלתית בענייני התחדשות עירונית

בניית בתים משותפים פינוי בינויהרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פועלת בכל הכלים העומדים לרשותה בכדי לייצר שוק בטוח עבור בעלי הדירות." הממשלתית להתחדשות עירונית: "שיתוף הפעולה בין הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית וועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין מטרתו טובה וחיובית

התחדשות עירונית תמ"א 38 או פינוי בינוי? ומה ההבדל ביניהם?

פרויקטים של התחדשות עירונית ממלאים תפקיד חיוני בשינוי שכונות מזדקנות ומתפוררות, בהחייאת קהילות ובשיפור רמת החיים. שתי גישות נפוצות להתחדשות עירונית בישראל הן פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי. בעוד ששניהם שואפים לשפר אזורים עירוניים, ישנם הבדלים ברורים ביניהם.

תמ"א 38 מתמקדת בחיזוק מבנים קיימים כך שיעמדו בפני רעידות אדמה ויעמדו בתקני בטיחות מודרניים. גישה זו כוללת חיזוק יסודות הבניין, הוספת ממ"דים ושיפוץ הדירות הקיימות. פרויקטים של תמ"א 38 מאפשרים לדיירים להישאר בבתיהם בתהליך הבנייה ומעניקים תחושת יציבות והיכרות.

לעומת זאת, פרויקטים של פינוי בינוי כוללים הריסת מבנים ישנים ושחוקים ובניית חדשים במקומם. גישה זו מתרחשת בדרך כלל באזורים עירוניים צפופים שבהם שיפוץ לבדו אינו מספיק. פרויקטים של פינוי בינוי מחייבים פעמים רבות את הדיירים להעתיק את מקום מגוריהם באופן זמני בזמן בניית הבניינים החדשים.

סיכום ההבדלים כפי שמסר עורך דין יוסי אומיד

פרוייקט בנייה בנייןלכל גישה יתרונות ואתגרים משלה. פרויקטים של תמ"א 38 מאפשרים לדיירים להישאר בבתיהם ולהימנע מהצורך במעבר זמני. עם זאת, זה יכול להיות תהליך משבש וממושך, הדורש תיאום הדוק בין תושבים, קבלנים ורשויות. פרויקטים של פינוי בינוי מציעים הזדמנות לשינוי עירוני מלא, אך הם יכולים לגרור שינויים משמעותיים יותר עבור התושבים ועלולים לשבש את הקשרים הקהילתיים.

ככלל, כל  הפרויקטים של תמ"א 38 וכלל הפרויקטים של פינוי בינוי – שניהם תורמים לשיפור ומודרניזציה של אזורים עירוניים, אם כי בדרכים שונות. הבחירה בין השניים תלויה בגורמים שונים, כגון מצב המבנים הקיימים, צרכי הקהילה והמשאבים הזמינים.

שיתוף פעולה בין הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לבין לשכת עורכי הדין

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ממסדת ערוץ של שיתוף פעולה עם ועדת האתיקה הארצית בלשכת עורכי הדין, לצורך טיפול בתלונות המגיעות לרשות הממשלתית באמצעות המינהלות העירוניות המופעלות על ידי הרשות הממשלתית בלמעלה מ-40 רשויות מקומיות, וכן באמצעות הממונה על פניות דיירים ברשות הממשלתית, עו"ד תמר עדיאל זכאי.

בגין אותו אירוע, הוגשה גם תלונה לממונה לעניין פניות דיירים ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אשר בסיום הבירור שלה קבעה כי "הדעת אינה נותנת שדיירים יתקשרו בעסקה מחייבת עם יזם שזהותו אינה ידועה להם ויש צורך בחובת גילוי ובשקיפות מלאה בהסכם לעניין זהות היזם".

על פי הכללים שסוכמו בין ועדת האתיקה הארצית לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, לאחר צבירה של תשתית ראייתית לפעילות פוגענית של עורך דין מסוים, תעביר הרשות את ממצאיה אל ועדת האתיקה לשם קיומו של בירור בעניינם, וזאת במטרה לבער את המקרים בהם מתקיימת התנהלות כזו, ולהגביר את אמון הציבור בבעלי המקצוע העוסקים בתחום.

פעילותן של המינהלות העירוניות, אשר מחד נוכחות ברמה המקומית באופן שוטף מול התושבים, ומאידך מנוהלות על ידי הרשות הממשלתית, מאפשרות איתור, שיתוף ומניעה של תופעות פסולות הפוגעות בזכויות התושבים. פניית התושבים למינהלות מבטיחה כי בעלי הדירות במתחמי ההתחדשות מקבלים את מלוא המידע וההסברים הנדרשים להתארגנותם.

בנוסף לכך, לאחרונה פרסמה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מדריך תמציתי עבור בעלי הדירות, כיצד להתנהל מול עורכי דין בפרויקט התחדשות עירונית ובהן, בין היתר, המלצה לבעלי הדירות לבחור עורך דין באופן עצמאי ולא בהמלצת מארגן דיירים או יזם. יצוין כי בשלב זה מדובר רק על הגשת קובלנה, אשר דיון בה יערך בעתיד הקרוב.

שיתוף הפעולה בין הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית וועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין מטרתו הידוק ההגנה על בעלי הדירות בהתחדשות עירונית, ומניעת פעילות פסולה של עורכי דין החורגים מכללי האתיקה המקצועית. הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פועלת בכל הכלים העומדים לרשותה בכדי לייצר שוק בטוח עבור בעלי הדירות.

Table of Contents